همبستگی جهانی با مردم ایران. گردهمایی ایرانیان استکهلم در برابر سفارت روسیه

Oct 9, 20090 comments

در روز شنبه ۲۵ ژوئیه، روز همبستگی جهانی با مردم ایران، ایرانیان مقیم استکهلم، پایتخت سوئد پس از تجمع در میدان مرکزی شهر به سوی سفارت روسیه راهپیمایی کردند. گفت‌وگویی با مهرداد درویش‌پور از برگزارکنندگان این برنامه

دویچه وله: آقای درویش پور شما یکی از سازماندهندگان تظاهرات روز شنبه ۲۵ ژوئیه در شهر استکهلم سوئد بوده‌اید. برای ما بگویید که این تظاهرات چگونه برگزار شد؟

مهرداد درویش‌پور: این بی‌نظیرترین، بزرگترین و طولانی‌ترین تظاهراتی بود که ایرانیان مقیم سوئد یا بهتر است بگویم  استکهلم  برگزار کردند، چون همزمان در شهرهای مالمو و گوتبورگ هم تظاهراتی بود، ولی تظاهرات استکهلم که ما به طور فعال برای آن تبلیغ کرده‌بودیم، بسیار گسترده بود. میدان مرکزی استکهلم با امواج انسانی روبه‌رو شد. پلیس که معمولا جمعیت تظاهر‌کنندگان را بسیار کم تخمین می‌زند، به رسانه‌های سوئدی گفته بود این جمعیت بیش از پنج هزار نفر است. ولی برخی از گزارشگران دیگر و ما برگزارکنندگان، جمعیت را چیزی بین هفت تا هشت هزار نفر ارزیابی کردیم. این حضور گسترده موجب شگفتی هم جامعه سوئد و هم تمام رسانه‌های سوئدی و حتا رسانه‌های بین‌المللی نظیر رویترز شد که از این تظاهرات پرشکوه گزارش تهیه کردند.

آیا این تظاهرات در مقابل سفارت ایران انجام شد یا در جای دیگری؟

تظاهرات در میدان مرکزی شهر استکهلم بود و در واقع هدف اصلی تظاهرات، همبستگی با مردم ایران علیه جمهوری اسلامی و در دفاع از حقوق بشر بود، همراه با تمام ایرانیانی که در چهارگوشه‌ی جهان تظاهرات داشتند. اما چیزی که شاید ویژگی این تظاهرات بود، این بود که ما بعداز ساعت پنج و نیم تا ۷ و نیم بعدازظهر که در مرکز شهر استکهلم گردهمایی داشتیم، در پی آن راهپیمایی چندین هزارنفره به سمت سفارت روسیه هم داشتیم که در عین حال اعتراض‌مان را علیه دولت روسیه هم که حامی پروپاقرص احمدی‌‌نژاد بوده است، بیان بکنیم.

آیا غیر از اعلام همبستگی با مردم ایران که هدف اصلی تمام گردهمایی‌های دیروز در سرتاسر دنیا بود، تظاهرکنندگان سوئد درخواست مشخصی را از مجامع بین‌المللی مطرح کردند؟

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  مهرداد درویش‌پورهدف از این تظاهرات بی‌نظیر و پرشکوه همبستگی با مردم ایران و در دفاع از حقوق بشر بوده است و ما خواست‌هایمان را یک بار دیگر به وزارت امور خارجه سوئد و به اتحادیه اروپا عنوان کردیم. این خواست‌ها مبتنی بودند بر اعزام هیأت بین‌المللی به ایران، به رسمیت نشناختن دولت احمدی‌نژاد و آزادی زندانیان سیاسی. در عین حال تا آنجا که به مورد روسیه برمی‌گردد، ما نامه‌ای هم برابر سفارت روسیه خواندیم که در آن هم ضمن محکوم کردن حمایت روسیه و چین و دیگر کشورهایی از این دست از آقای احمدی‌نژاد، خواستار تجدیدنظر دولت روسیه در حمایت‌اش از احمدی‌نژاد شدیم و مقامات این کشور را فراخواندیم که بجای حمایت از دولتی که مورد انزجار میلیونی مردم ایران است، از مبارزات مردم ایران حمایت کند. سعی کردیم بدین طریق و با این اعتراضات، فشار بیشتری هم بر دولت روسیه و کشورهایی نظیر آن وارد کنیم که از حمایت احمدی‌نژاد دست بردارند.

چه گروه‌هایی از مردم و یا احیانا سیاستمداران سوئدی در این تظاهرات شرکت کرده بودند؟

ما شش نماینده از احزاب پارلمانی سوئد داشتیم. نماینده‌ی پارلمانی حزب حاکم میانه‌رو و رییس شورای اروپا سخنرانی کردند. نماینده حزب لیبرال مردم و عضو کمیسیون خارجی پارلمان سوئد خانم بیگیتا اولسو، نماینده‌ی حزب دموکرات مسیحی و از احزاب اپوزیسیون سوئد هم اردوان شکرابی از حزب سوسیال دموکرات و نمایندگانی از حزب چپ و سبزهای سوئد سخنرانی داشتند. در عین حال دبیر سازمان جوانان سوسیال دموکرات‌های جهان هم یکی از سخنرانان تظاهرات بودند. علاوه بر آن نمایندگانی از هیأت مدیره‌ی انجمن قلم سوئد حضور داشتند. یکی از برجسته‌ترین ژورنالیست‌های سوئدی که گزارش‌های مرتبی را از ایران تهیه کرده است، خانم کریستینا هوف پیامی از  سازمان گزارشگران بدون مرز را خواندند و نماینده‌ای از سازمان rfsl که سازمان دفاع از حقوق همجنسگرایان سوئد است، در مورد نقض حقوق همجنسگرایان در ایران سخن گفت. مجامع و شخصیت‌های حقوق بشری دیگری هم بودند که در این برنامه سخنرانی داشتند.

در سایر تظاهرات و گردهمایی‌های ایرانیان در این مدت در سرتاسر دنیا چیزی که خیلی جلب توجه می‌کند، حضور طیف‌های گوناگون فکری، عقیدتی و سیاسی ایرانیان است. آیا در تظاهرات دیروز استکهلم هم شما شاهد این گوناگونی بودید؟

بله. دو نکته‌ی برجسته‌ای که شاید در همه جا به چشم می‌خورد و در استکهلم هم بسیار چشمگیر بود، اولا حضور قدرتمند جوانان در سازماندهی و انتظامات این تظاهرات گسترده. علاوه برآن این رنگارنگی آراء و عقاید هم وجود داشت. ما در استکهلم پیشاپیش اعلام کرده بودیم که هر کسی با هر نوع برداشت و آرا و عقیده و پرچمی می‌تواند در این تظاهرات شرکت کند و نوعی رنگین کمان را به نمایش بگذارد. ما شاهد یک چنین حضور رنگارنگی در صف تظاهرکنندگان بودیم، با پرچم‌های گوناگون، پرچم سرخ، پرچم شیرو خورشید، سبز یا سفید یا پرچم‌های خنثا. تمام این گرایش‌های گوناگون در این تظاهرات شرکت داشتند.

انعکاس این تظاهرات ایرانیان در رسانه‌های سوئد چگونه بود؟

بسیار گسترده بود. شاید یکی از گسترده‌ترین بازتاب‌ها را ما شاهد بودیم. روزنامه‌های صبح و عصر کشور، با عکس و تفسیرات از تجمع و گردهمایی و همچنین از راهپیمایی به سمت سفارت روسیه گزارش تهیه کرده بودند و اصلی‌ترین کانال‌های تلویزیون سوئد هم خبر و گزارش‌هایی از تظاهرات را بازتاب دادند. مضاف برآن، همان طور که اشاره کردم، برخی از خبرگزاری‌های بین‌المللی هم در آنجا حضور داشتند، از جمله رویترز که گزارش مفصلی را از این تظاهرات تهیه کردند.

مصاحبه‌گر: میترا شجاعی

تحریریه: شهرام احدی