برو به محتوای اصلی

گستـرش آزادی‌‌های مـدنـــی در ایـــران

نگرانی بین‌المللی از احتمال صدور حکم اعدام برای محمدعلی طاهری

سال‌ها است که محمد علی طاهری، بنیان‌گذار عرفان حلقه در سلول انفرادی در زندان اوین نگه‌داری می‌شود. پرونده او که محکوم به هفت سال زندان است قرار است بار دیگر به اتهام افساد فی‌الارض در دادگاه بررسی شود. آنطور که سازمان عفو بین‌الملل در اطلاعیه روز گذشته خود اعلام کرده است، احتمال دارد این اتهام  منجر به صدورحکم اعدام برای او شود.

خبرگزاری فارس چندی پیشتر گزارش داده که سه تن از مراجع تقلید شیعه حکم به ارتداد او داده‌اند.

محمدعلی طاهری ۵۹ ساله، پزشک و متخصص شیوه‌ای از «طب مکمل ایرانی» به نام «فرادرمانگری و سایمنتولوژی» است. از وی به عنوان «بناینگذار طب مکمل ایرانی» یاد می‌شود. او دارای چند دکتری افتخاری از دانشگاه‌های کشور ارمنستان، جمهوری آذربایجان و روسیه است.  طاهری همچنین بینان‌گذار عرفان حلقه است.

او در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۸۹ پس از احضار به دادسرای مستقر در زندان اوین توسط اطلاعات سپاه بازداشت و به سلول‌های انفرادی بند ۲ الف زندان اوین منتقل شد. او  به اتهام “ارتکاب فعل حرام” به ۷۴ ضربه شلاق، به اتهام “توهین به مقدسات” به ۵ سال حبس، به اتهام “تکثیر و توزیع آثار سمعی بصری” به ده میلیون تومان جریمه، به اتهام “دخالت در امور پزشکی” به پرداخت پانصد هزار تومان جزای نقدی و هم‌چنین به اتهام “تحصیل مال نامشروع” به ۲ سال حبس و پرداخت نهصد میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد و در تاریخ ۴ آبانماه ۹۳ اعلام شد که به شش سال حبس تعزیری دیگر محکوم شده است.

وی در طول مدت بازداشت به خاطر فشارهای وارده در زندان مجبور به اعتراف علیه خود شد که این اعترافات از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد، او پیش‌تر و قبل از بازداشت با ضبط ویدئویی هر گونه اعتراف احتمالی علیه خود بعد از بازداشت را فاقد ارزش دانسته بود تیرماه ۹۳ وی در نامه ای به احمد شهید به طور مفصل به شرح شکنجه‌های خود در بند سپاه پرداخت ۱۱ تیر ماه ۹۳ زیبا محمدیان، همسر محمدعلی طاهری، زندانی عقیدتی زندان اوین در منزل شخصی خود بازداشت شد. این بازداشت به دنبال انتشار نامه محمدعلی طاهری به احمد شهید صورت گرفت.