برو به محتوای اصلی

گستـرش آزادی‌‌های مـدنـــی در ایـــران

اتحاد برای ایران از توافق هسته‌ای تاریخی ایران استقبال می‌کند

ایران، ایالات متحده و دیگر قدرت‌های جهانی روز سه‌شنبه به توافقی تاریخی در مورد برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند. پس از ۲۰ ماه مذاکره دشوار، طرف‌های گفتگو توافق کردند که ایران دست کم برای ۱۰ سال ذخیره اورنیوم غنی شده خود را به میزان قابل توجه کاهش دهد و در ازای آن، تحریم‌های عمده علیه این کشور در چند مرحله لغو  شده و میلیاردها دلار از سرمایه‌‌های مسدود شده‌اش آزاد شود.

آنچه در ادامه می‌خوانید واکنش فیروزه محمودی مدیر اتحاد برای ایران به توافق هسته‌ای به دست آمده میان ایران و قدرت‌های جهانی است:

«توافق امروز پیروزی بزرگی برای صلح است. طی بیش از یک دهه، مذاکرات هسته‌ای تنها با شکست‌های پیاپی تعریف می‌شد. اما امروز ایران و کشورهای ۱+۵  با پافشاری و تعهد به دیپلماسی به توافقی دست‌ یافته‌اند که جلوی یک جنگ فاجعه بار را می‌گیرد. اکنون زمان آن رسیده که همین پافشاری و تعهد برای تقویت حقوق بشر و حقوق مدنی مردم ایران به کار رود.

در چند ماه اخیر، در حالی که توجه جهان بر مذاکرات هسته‌ای متمرکز بود، زنان ایرانی بار دیگر از رفتن به استادیوم‌های ورزشی منع شدند، در دور جدیدی از سرکوب آزادی بیان حقوق موسیقی‌دانان ایرانی نقض شد، حقوق قضائی کسانی که متهم به جرم‌های «امنیتی» هستند تضعیف شد، و پدر یک زندانی سیاسی به خاطر صحبت در مورد وضعیت فرزندانش به زندان محکوم شد.

مانند اکثر مردم جهان، برای ایرانیان کیفیت زندگیشان اعم از حقوق اقتصادی، قضائی و اجتماعی‌، مهم‌تر از ژست‌های سخت سیاسی است. آنها خواهان تقویت ریال، کاهش بیکاری، دسترسی بیشتر به فناوری، حق آزادی بیان، تظاهرات صلح آمیز، مخالفت بدون مجازات، آزادی مذهب، تماشای بازی‌های ورزشی و دسترسی به محاکمه عادلانه هستند.

ایرانی که به حقوق و خواسته‌های مردم خود که صلح‌طلب هستند و تفکری جهانی دارند، احترام بگذارد، در کوتاه‌مدت و بلند‌مدت بازیگر جهانی بهتری خواهد بود. توافق امروز یک پیروزی برای صلح است. جامعه جهانی باید اکنون از حقوق بشر و حقوق مدنی مردم ایران نیز به شکل مشابهی حمایت کند.»