برو به محتوای اصلی

گستـرش آزادی‌‌های مـدنـــی در ایـــران

چرا ایرانیان پس از گسترده شدن جنبش #من‌هم به آکادمی چراغ نیاز دارند

 

سمانه سوادی، فمینیست و فعال حقوق زنان، تقریباً یک سال است که با پروژه ایران‌کوباتور سازمان اتحاد برای ایران برای راه اندازی آکادمی چراغ همکاری می کند، اولین بستر آموزشی آنلاین که منحصراً بر آزار و اذیت جنسی در محل کار متمرکز است. این پروژه پاسخی جسورانه و مناسب به جنبش جهانی #من‌هم است که تقریباً سه سال پس از شروع آن در ایالات متحده ، در تابستان سال ۱۳۹۹به ایران رسید.

 

هزاران زن و برخی از مردان با به اشتراک گذاشتن علنی داستانهای شخصی خود درباره آزار جنسی، تعرض، آزار و تجاوز، سکوت خود را شکستند. آنها تجربیات خود را به امید آگاهی بخشی، محافظت از نسل‌های جدید زنان ایرانی در برابر تجربیات مشابه، تحول در فرهنگ ایران و در نهایت فشار برای اصلاح قوانین کشور به اشتراک گذاشتند.

 

#من‌هم بیش از ۱۰۰ مرد از جمله ورزشکاران، اصحاب رسانه، پزشکان، بازیگران، نویسندگان و اعضای پارلمان را به عنوان عاملان آزار و اذیت جنسی افشا کرد. مشهورترین پرونده مربوط به سارا امت‌علی روزنامه نگار سابق مقیم ایالات متحده بود كه آیدین آغداشلو، هنرمند مشهور بین المللی ایرانی را به تجاوز جنسی متهم كرد. دوازده زن دیگر نیز آغداشلو را به سو رفتار جنسی در یک دوره ۳۰ ساله متهم کردند. بیشتر آنها شاگردان سابق وی بودند و برخی دیگر روزنامه نگارانی بودند که از هنر و فرهنگ گزارش می دادند.

 

علی رغم جنبش #من‌هم ، صحبت در مورد آزار و اذیت جنسی در ایران چالش برانگیز است زیرا هنوز هیچ قانون روشنی در مورد آزار جنسی و هیچ حمایت قانونی از افرادی که این سخنان را بیان می کنند وجود ندارد و در مواردی کاملاً برعکس است. متهمان ممکن است به دلیل بیان تجربیات خود از آزار جنسی به زنا(یک قانون اسلامی که روابط جنسی غیر شرعی را مجازات می کند)، متهم شوند.

تحقیقات نشان می دهد سالانه ۱۶۵۰ مورد جرم مربوط به آزار جنسی در شهر تهران گزارش می شود. جامعه شناسان بر این باورند که تعداد واقعی سالانه به ۱۰,۰۰۰ نفر نزدیکتر است. با وجود اینکه تعداد مطالعات و تحقیقات در مورد آزار جنسی در محل کار در ایران محدود میباشد، جامعه شناسان و فعالان اجتماعی معتقدند که آزار های جنسی در ایران بسیارگسترده است. یک بررسی از ۸۲ کارمند جوان زن نشان داده است که ۷۵ درصد از آن ها قبلاً آزار جنسی را تجربه کرده اند.

 

آکادمی چراغ به عنوان پاسخی مستقیم به جنبش #من‌هم در ایران ایجاد شد و مأموریت آن ارائه آموزش با کیفیت و مناسب فرهنگی در مورد آزار جنسی است. یکی از اهداف آکادمی چراغ ارائه آموزش از طریق انتشار منظم مقالاتی است که توسط فعالین حقوق زنان و نویسندگان و فعالان اجتماعی نوشته شده است. هدف دیگرآکادمی چراغ ارائه دوره های آموزش آنلاین پیشگیری و مقابله با آزار واذیت جنسی میباشد که به طور خاص برای ایرانیان طراحی و برنامه ریزی شده است. در نهایت، آکادمی چراغ با هدف تسهیل گفتگوی مداوم و سازنده در مورد آزار و اذیت جنسی، آموزش ایرانیان در مورد آزار جنسی و ارائه آموزش به کلیه کارمندان علاقه مند، کارفرمایان، مدیران و موسسات آموزشی است.

 

درباره آکادمی چراغ بیشتر بیاموزید. اینها تنها برخی اقدامات است که امروز می توانید انجام دهید:

 

  • وب سایت آموزشی آکادمی چراغ را بررسی کنید و مدتی را صرف خواندن مقالات تأمل برانگیز نوشته شده توسط فمینیست ها ، کارشناسان و اندیشمندان ایرانی در زمینه ایمنی محیط کار و آزار جنسی در محل کار کنید.
  • اگر فارسی صحبت می کنید آکادمی چراغ را در اینستاگرام ، توییتر و تلگرام دنبال کنید. پست های ما را به اشتراک بگذارید یا پست های خود را بسازید و از این هشتگ ها استفاده کنید: # آکادمی_چراغ # آزارجنسی # آزارجنسی_درمحیط_کار
  • در اولین دوره از چهار دوره آموزش آزار جنسی که توسط آکادمی چراغ و تحت امتیاز پروژه WHEN برگزار خواهد شد، شرکت کنید. اولین دوره آموزشی از سه شنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۰ در وبسایت آکادمی چراغ در دسترس خواهد بود. در این دوره اول، کارمندان با حقوق قانونی خود، مفهوم و نمونه های آزار جنسی و همچنین نحوه واکنش به آن آشنا می شوند. این دوره به زبان فارسی ،رایگان و برای همه علاقه مند به یادگیری نحوه جلوگیری و مقابله با آزار جنسی در محل کار آزاد است. گذراندن این دوره آموزشی به ۳ ساعت زمان نیاز دارد و پس از اتمام موفقیت آمیز آن، شما گواهی پایان دوره را دریافت خواهید کرد.
  • توسط آکادمی را با هر متخصص، مدیر و کارفرمایی که در ایران می شناسید معرفی کنید. ما می خواهیم مدیران علاقه مند در ایران این دوره ها را بگذرانند و کارکنان خود را نیز تشویق کنند که در آنها شرکت کنند. 
  • جمعه ۱۸ تیر، به لایو اینستاگرام ما ملحق شوید،. ما در مورد آزار و اذیت جنسی در محل کار با خالق آکادمی چراغ، سامانه سوادی صحبت خواهیم کرد. اطلاعات بیشتر در این زمینه را از اینستاگرام آکادمی چراغ کسب کنید.