برو به محتوای اصلی

گستـرش آزادی‌‌های مـدنـــی در ایـــران

پارازیت، بنزین پتروشیمی و مردمی که یکی یکی از سرطان می‌میرند

مجید بهرامی و مهدی پاشایی به فاصله چند روز به دلیل بیماری سرطان از دنیا رفتند و این مسئله دوباره توجه‌ها را به رشد سرطان در ایران جلب کرد.

بنا به گفته محمد اسماعیل اکبری، رییس مرکز تحقیقات سرطان ایران بالاترین میزان رشد سرطان در جهان را دارد. او بهمن ماه سال گذشته در یک نشست خبری اعلام کرد که سالانه ۸۵ هزار مورد سرطان جدید در کشور بروز می‌کند و ۴۱ هزار نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

منتقدان حکومت همیشه از پارازیت‌های ماهواره‌ای و بنزین پتروشیمی به عنوان عاملان اصلی رشد سرطان در ایران یاد می‌کنند. هر چند این مسئله بارها از سوی مقامات رسمی تکذیب شده اما سازمان محیط زیست ایران آن را تایید کرده است.

یوسف رشیدی، رییس مرکز ملی هوا و اقلیم محیط زیست در گفتگو با فارس در اردیبهشت‌ماه امسال در مورد بنزین پتروشیمی می‌گوید: حلال‌های صنعتی پتروشیمی‌ها سرطان‌زا بوده و محیط زیست این حلال‌ها را به عنوان سوخت قبول ندارد.

پس از بالا گرفتن تحریم‌ها علیه ایران مقامات جمهوری اسلامی دست به تولید بنزین غیر استاندارد زدند و با وجود اینکه کارشناسان تاکید کرده بودند که این مسئله خطرناک است همچنان به تولید و توزیع آن ادامه ‌دادند.

همچنین بعد از جنبش سبز حکومت که قصد تشدید فضای سانسور را داشت میزان پارازیت‌ها ماهواره‌ای را افزایش داد، در صورتی که بنا به گفته معاون محیط زیست انسانی سازمان محبط زیست پارازیت‌های ماهواره‌ای سرطان زا هستند.

سعید متصدی، معاون محیط زیست محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست به مسئول تصمیم گیر توصیه می‌کند که راه دیگری برای به جز ارسال پارازیت را برای مقابله با «تهاجم فرهنگی» پیدا کنند.