برو به محتوای اصلی

گستـرش آزادی‌‌های مـدنـــی در ایـــران

همدم: اپلیکیشنی درباره چرخه قاعدگی و سلامت جنسی زنان

این گزارش نخستین بار در سایت دویچه‌ وله منتشر شد.

“همدم” اپلیکیشنی برای همراهی زنان در چرخه قاعدگی و بالا بردن آگاهی‌شان از سلامت جنسی و باروری است. اپلیکیشن “همدم” که به تازگی به بازار اپلیکیشن‌ها وارد شده است به زبان فارسی است و بر مبنای تقویم شمسی کار می‌کند.

Symbolbild Menstruation Bauchschmerzen (picture alliance/D. Ebener)

یک جمله‌ی کوتاه نوشته شده در فیس‌بوک از تولید یک اپلیکیشن جدید خبر می‌دهد: «همین روزها می‌آییم… تا همدم حقوق و سلامت زنان فارسی‌زبان باشیم.» این پیغامی است که در صفحه اپلیکیشن “همدم” به چشم می‌خورد.

در معرفی این اپلیکیشن نوشته شده است: «همدم اولین اپلیکیشن فارسی‌زبان با تقویم جلالی است که زنان را در چرخه قاعدگی و سلامت جنسی و باروری همراهی می‌کند و اطلاعاتی نیز در زمینه حقوق ازدواج و خشونت خانگی در اختیار کاربران قرار می‌دهد.»

در بازار جهانی اپلیکیشن‌ها، اپلیکیشن‌های متفاوتی برای سیستم عامل‌های مختلف در دسترس است که به زنان این امکان را می‌دهد تا عادت ماهانه (پریود) خود، زمان مناسب باروری، یا نظم استفاده از قرص‌های ضد بارداری را رصد کنند.

از میان این اپلیکیشن‌ها می‌شود به اپلیکیشن Period Tracker و MyPill و یا Clue اشاره کرد. اما حالا “همدم” به زبان فارسی به بازار آمده است تا کمبودی را رفع کند که زنان فارسی‌زبان با آن مواجه‌اند، به خصوص آن‌هایی که با هیچ زبان دیگری، از جمله انگلیسی، آشنایی ندارند.

بیش‌تر بخوانید: بیماری‌های قلبی و عروقی، مهم‌ترین عامل مرگ زنان ایرانی
“همدم” که از اولین تولیدات پروژه “ایران‌ کوباتور” است و توسط کارگاه فناوری “اصل ۱۹” طراحی و ساخته شده است، تحت نظارت محتوایی کنشگران برابری جنسیتی سازمان مردم‌نهاد “اسپکتروم” است.

سوده راد، بنیان‌گذار انجمن “اسپکتروم” در فرانسه، به دویچه وله می‌گوید: «اپلیکیشن همدم در کنار سایر تولیدات مجموعه اسپکتروم، تلاش می‌کند بیش از هرچیز تابوی سکسوالیته و بدن زن را بشکند تا افراد اهمیت این حقوق را – در کنار سایر حقوق، مثل حقوق ازدواج و طلاق، برابری جنسیتی در کار و تحصیل، و باقی محورهای تلاش فمینیست‌های ایرانی- به رسمیت بشناسند.»

سوده راد می‌افزاید: «حق مالکیت بر بدن یکی از بنیاد‌های ظهور جنبش‌های برابری‌خواهانه در سراسر دنیا بوده و هست.» او در گفت‌وگو با دویچه وله بر ضرورت تولید اپلیکیشن‌هایی نظیر “همدم” تاکید می‌کند. او معتقد است که “موضوع بدن زن و به ویژه سکسوالیته‌اش ‌تبدیل به میدان جنگ هر روزه شده است.”

راد درباره تابو بودن موضوعات مرتبط با بدن زن می‌گوید: «در جوامعی که امکان اعتراض به این سرکوب و نقض حق مالکیت بر بدن وجود دارد، موضوع چرخه قاعدگی، پریود و هر آن‌چه مربوط به سلامت جنسی زنان است، کم‌تر تابو تلقی می‌شود. اما در جامعه ایران، به دلایل فرهنگی و سیاسی، سکسوالیته زنان همچنان یکی از بزرگترین تابوهاست. این تابو با نظامی که آموزش جنسی را ممنوع می‌کند تقویت هم می‌شود و به این ترتیب همه افراد این جامعه، به خصوص زنان تنها از طریق منابع اطلاعاتی غیررسمی و معمولاً پر از پیشداوری و اطلاعات غلط در این زمینه آموزش می‌بینند.»

سوده راد معتقد است: «جنبش زنان ایران هم از همین بدنه می‌آید و باز هم به دلیل حساسیت فرهنگی و سیاسی موضوع سکسوالیته تا به‌حال به طور جدی یا فراگیر وارد این موضوع نشده است.»

اگرچه “همدم” تنها طی سه روز آغاز کارش در ۶ مارس (۱۶ اسفند) بیش از پنج‌هزار بار دانلود شد اما هنوز تنها برای سیستم عامل اندروئید در دسترس است. سوده راد علت این موضوع را استفاده اکثریت کاربران موبایل ایران از اندروئید می‌داند. با این‌همه به گفته او نسخه iOS “همدم” در آینده عرضه خواهد شد.