برو به محتوای اصلی

گستـرش آزادی‌‌های مـدنـــی در ایـــران

یک سال بعد: داستانی از مقاومت ایرانی

سالی که گذشت یک سال سخت و دلسردکننده برای جامعه جهانی و به ویژه برای مردم ایران بوده است.

 

 در یکی از شنبه های نوامبر سال گذشته، خبر به سرعت از طریق دوستان و همکارانمان به همه ما رسید. در سراسر ایران، تظاهرکنندگان در اعتراض به افزایش ناگهانی و قابل توجه قیمت بنزین که فشار بسیار زیادی را به میلیون ها خانوار که قبلاً با مشکلات اقتصادی روبرو بودند، وارد میکرد به خیابان ها آمدند. نیروهای امنیتی با شلیک به معترضین غیرمسلح صدها نفر را کشته یا زخمی کردند، هزاران نفر دیگر را بازداشت کردند و تلاش کردند تا اقدامات خود را با اختلال و قطع گسترده اینترنت پنهان کنند.

 

در طول نوامبر سال گذشته ما با هدف خبر رسانی از آخرین وضعیت اعتراضات و قطع اینترنت، لیستی از ۱۰ نکته اساسی را که باید در مورد اعتراضات بدانیم، تهیه و به اشتراک گذاشتیم. در همین حال، تیم حقوق بشر ما برای حمایت از دسترسی مجدد به اینترنت و جمع آوری اطلاعات در مورد معترضین زندانی شده تلاش میکرد.

 

سپس در ژانویه ۲۰۲۰، رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ، دستور ترور قاسم سلیمانی را صادر کرد. این مساله باعث افزایش تنش بین آمریکا و ایران شد. در نتیجه این اقدام، ایران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق حمله موشکی کرد. این رویداد در نهایت منجر به سقوط هواپیمای مسافربری اکراین توسط موشک های سپاه پاسداران شد. در این حادثه تلخ همه ۱۷۶ سرنشین هواپیمای اکراین که  اکثریت آن ها ایرانی بودند، کشته شدند. بعد از این اتفاق ما به کمپین نه به جنگ با ایران پیوستیم و از صاحبان قدرت خواستیم تا همه تلاش خود را برای تنش زدایی از شرایط پیش آمده انجام دهند.

 

در اواسط ماه فوریه ۲۰۲۰، ایران اولین موارد کوید-۱۹ را گزارش داد که به سرعت در سراسر کشور، از جمله اعضای مجلس و مقامات دولتی گسترش یافت. اتحاد برای ایران بلافاصله از دولت ایران درخواست کرد که به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کووید-۱۹ در زندان های کشور، به زندانیان سیاسی و غیرسیاسی اجازه مرخصی فوری، موقت یا عفو بدهد.

 

ما همچنین با وکلای دادگستری بین المللی بر روی نامه ای کار کردیم که خواستار آزادی وکلای حقوق بشر زندانی و در معرض خطر ابتلا به ویروس بود. در ماه مارس ۲۰۲۰، دولت برای جلوگیری از شیوع بیماری بیش از ۱۰۰۰۰۰ زندانی را عفو یا به طور موقت آزاد كرد و همین هفته گذشته ، نزدیك به ۴۰۰۰ زندانی از جمله ۱۵۰ زندانی سیاسی را كه به ویژه در اعتراضات ضد دولتی شرکت کرده بودند، عفو كرد.

 

در ماه ژوئن سال جاری، ما به ۱۳ سازمان حقوق بشری دیگر پیوستیم تا نامه ای را به نهادهای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه دهیم و خواستار مداخله آنها در پرونده اعدام سه تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۹۸ شویم. این پرونده در سطح بین المللی مورد توجه واقع شد که با تلاش های مردم در شبکه های اجتماعی و نهاد های حقوق بشری، خوشبختانه حکم اعدام آنها به حالت تعلیق درآمد.

 

علاوه بر کار حمایتی خستگی ناپذیر از حقوق بشر، ما همچنین از داده ها و فناوری برای پرداختن به مهمترین مسائل جامعه مدنی ایران استفاده می کنیم.

 

بهار امسال ما ایران کوباتور ۲ را راه اندازی کردیم، دومین دور از مسابقه جهانی فناوری های آنلاین با هدف پیشرفت جامعه مدنی در ایران . برخی از ایده های ابتکاری پذیرفته شده توسط ما در مسابقه مستقیماً از نیازهای حیاتی شناسایی شده پس از اعتراضات آبان ۹۸ الهام گرفته شده اند، مانند ابزارهای ارتباطی آفلاین و رمزگذاری شده و برخی دیگر با هدف پرداختن به موضوعات و مشکلات جاری کشور، مانند اعتیاد، کودکان کار و آزار جنسی و نحوه برخورد و پیشگیری از آن که در پی جنبش #من‌هم در حال گسترش است، در حال ساخت و تولید میباشند.

 

ما امیدواریم که ایران به زودی در مسیر آزادی قرار بگیرد. برای رسیدن به این هدف تلاش بسیار زیادی لازم است. تا رسیدن به آن روز ما همچنان درکنار مردم ایران خواهیم ایستاد و از هیچ تلاشی برای حمایت و کمک به آن ها فروگذار نخواهیم کرد.

 

لطفا اتحاد برای ایران را برای کمک های مالی خود در نظر بگیرید و به ما کمک کنید تا در کنار هم از مردم ایران حمایت و پشتیبانی کنیم. 

 

به امید ایرانی آزاد،

 

نور سعید

مدیر توسعه و عملیات

اتحاد برای ایران