برو به محتوای اصلی

گستـرش آزادی‌‌های مـدنـــی در ایـــران

بیانیه مشترک سازمان «اتحاد برای ایران» و سازمان مردم‌نهاد «اسپکتروم» در ارتباط با دزدی موسسه تبیان با کپی برداری از عنوان و شکل اپلیکیشن فمینیستی همدم برای ساخت برنامه همسریابی اسلامی

طی روز های گذشته موسسه فرهنگی تبیان وابسته به سازمان تبلیغات و توسعه اسلامی، از اپلیکیشن تلفن همراه به نام «همدم» به عنوان اپلیکیشن و پلتفرم همسریابی در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی رونمایی کرده است. نام، لوگو، رنگ‌بندی و طراحی آن از اپلیکیشن موفق و سابقه‌دار دیگری با نام «همدم» که از سال ۲۰۱۷ شروع به فعالیت کرده، کپی برداری شده است. «همدم» از اولین تولیدات آزمایشگاه «ایران‌کوباتور» ، اپلیکشنی برای همیاری زنان در حوزه سلامت و حقوق زنان در ایران و حاصل همکاری  کنشگران برابری جنسیتی در سازمان مردم‌نهاد «اسپکتروم» و سازمان «اتحاد برای ایران» است.

 

اپلیکیشن «همدم» که برای همیاری و همراهی زنان در ایران، در حوزه سلامت جنسی و حقوق جنسیتی ساخته شده و بصورت رایگان قابل دریافت است، تا هفته گذشته بیشتر از ۲۵۰ هزار بار بر روی فروشگاه گوگل پلی دانلود شده بود. وبسایت و شبکه‌های اجتماعی همدم که با شناسه و آدرس hamdamapp در فضای مجازی حضور دارند، تولیداتی در حوزه آموزش جنسی و پیشبرد برابری جنسیتی داشته‌اند و مورد استقبال قرار گرفته اند.  هدف «همدم» برابری‌خواه حمایت و توانمندسازی همگان  با تاکید بر آموزش سلامت و حقوق جنسی  و ارائه ابزاری امن برای پیگیری آن، در کنار  سایر حقوق جنسیتی از جمله  حقوق خانواده،  قوانین مربوط به ازدواج، شروط ضمن عقد،  طلاق و حق حضانت است. علاوه بر آن «همدم» درباره خشونت‌های خانگی و تجاوز جنسی اطلاعاتی به کاربر می‌دهد و  مجهز به یک دکمه تماس فوری با مرکز اورژانس اجتماعی هم هست. 

 

این‌ها همه  اطلاعات و خدماتی هستند  که ایرانیان به خصوص زنان ایرانی به صورت سنتی و سیستماتیک  از آن دور نگه داشته شده اند. اپلیکیشن ساخته شده توسط موسسه تبلیغات اسلامی اما هدف کاملا متضادی را دنبال می‌کند. این اپلیکیشن «همدم حکومتی» در راستای همان تفکر جنسیت‌زده حکومت سعی در تعریف زن به عنوان همسر و مادر دارد و بی‌تردید با هدف افزایش نرخ ازدواج دائم و موقت تحت قوانین جمهوری اسلامی و به تبع آن افزایش نرخ زاد و ولد طراحی شده است. این درحالی است که گشت‌های ارشاد و کنترل رفتار بزرگسالان در همه حوزه‌های شخصی و اجتماعی، از جمله روابط عاطفی و یا جنسی  مداخله میکنند و هر رفتاری خارج از چارچوب آنچه حکومت می‌خواهد، عواقبی شدید دارد. «همدم حکومتی» جدیدترین حمله جمهوری اسلامی به خودمختاری آزادی‌های مدنی است و نمی‌تواند به عنوان دریچه‌ای برای رسیدن به آزادی‌های بیشتر قلمداد شود. این اپلیکیشن بر خلاف اپلیکیشن‌های مشابه، به انتخاب فردی افراد برای برقراری یا ادامه ارتباط احترام نمی‌گذارد، بلکه انتخاب را بر عهده «کارشناسانی» می‌گذارد که بی‌شک از معیارهای سنجش حکومتی برای تصمیم‌گیری پیروی می‌کنند. به عقیده ما، همدم دولتی تلاشی ناامیدکننده از سوی یک حکومت دینی، مردسالار و زن‌ستیز است تا با کنترل بدن زنان و آینده آنان، شهروندان خود را کنترل کند، اما انتخاب نام و تشابه فلسفه لوگو و نزدیکی رنگ‌بندی این همدم حکومتی را به همدم برابری‌خواه با سابقه و تعداد کاربر قابل توجه تصادفی نمی‌دانیم. 

 

در روزهای اخیر وبسایت همدم hamdamapp.com یک حمله DDos به قصد خارج کردن آن از دسترس را پشت سر گذاشته است، Ddos به حملاتی گفته می‌شود که نفوذگر با ارسال درخواست‌های بسیار به یک سرور یا کامپیوتر، باعث کندی و یا حتی از دست خارج شدن وبسایت می‌شود. علیرغم تلاش حمله‌کنندگان برای ارسال بیش از ۳۸ میلیون درخواست به وبسایت همدمhamdamapp.com  در عرض ۲ ساعت،   به منظور از دست خارج کردن آن، این حملات به دلیل استفاده همدم از فناوری‌های امنیت دیجیتال به روز و مستحکم، با شکست مواجه شده است.  ما سازندگان، مدیران و داوطلبان در ارائه خدمات  اپلیکیشن و سایت «همدم»از تمامی رسانه‌ها، روزنامه نگاران و همچنین شهروندان دغدغه‌مند می‌خواهیم تا متوجه تفاوت بنیادین این دو اپلیکیشن باشند  و در این راستا اطلاع رسانی کنند و از  برنامه‌ حکومت زن‌ستیز  ایران برای ربودن ایده اپلیکیشن «همدم» حامی حقوق برابر جنسیتی و آموزش‌دهنده حقوق جنسی و جایگزینی آن با هدفی متضاد پرده بردارند و هم مانع از ایجاد سردرگمی در کاربران، و ادامه سو استفاده حکومت از نام و اعتبار «همدم» شوند. سردرگمی که در همین چند روز گذشته موجبات کاهش چشمگیر امتیاز اپلیکیشن همدم روی فروشگاه گوگل پلی از ۴.۱ به ۳.۴ شده است، چرا که کاربران زیادی با انتظارات اشتباه همدم اصلی را نصب کرده و به آن امتیاز پایین داده اند.

 

مجددا لازم به ذکر است که اپلیکیشن «همدم» توسط فعالان حقوق بشر و برابری جنسیتی راه‌اندازی شده که  سال هاست که با هدف آگاه‌سازی، توانمند‌سازی و حمایت از حقوق بشر و زنان و جامعه رنگین‌کمانی ایرانی فعالیت می‌کنند. اپلیکیشن کپی برداری شده موسسه تبلیغات اسلامی زنان را شهروندان درجه دو می‌داند و سعی در محدود کردن هرچه بیشتر آزاد‌ی‌های شخصی و حق انتخاب آنان دارد.

 

 

سازمان اتحاد برای ایران

سازمان مردم‌نهاد اسپکتروم