برو به محتوای اصلی

گستـرش آزادی‌‌های مـدنـــی در ایـــران

سازمان اتحاد برای ایران: حکم اعدام روح‌الله زم ناعادلانه و خلاف تعهدات قانونی دولت ایران است

این هفته، دیوان عالی کشور حکم اعدام روح الله زم، روزنامه نگار مخالف حکومت و بنیان‌گذار وبسایت و کانال تلگرامی آمدنیوز را تأیید کرد. آقای زم پس از حدود یک دهه زندگی به عنوان پناهنده در کشور فرانسه، اکتبر سال ۲۰۱۹ در عراق دستگیر و توسط سپاه پاسداران به ایران بازگردانده شد. شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران آقای زم را به اعدام محکوم کرد. این حکم که این هفته از سوی دیوان عالی کشور تأیید شد؛ شامل ۱۶ اتهام و تعداد زیادی شکایت علیه او است. ۱۳ مورد از این اتهامات توسط دادگاه به «فساد فی الارض» تعیین شده و طبق ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی، آقای زم به اعدام محکوم شده است.

مجازات بی رحمانه در نظر گرفته شده برای آقای زم ناقض قوانین مربوط به آزادی بیان و آزادی مطبوعات است. این حکم ناعادلانه تلاش دوباره حکومت ایران برای ساکت کردن صداهای مخالف است.

ما از بیانیه‌های سازمان های حقوق بشری از جمله عفو بین الملل و مرکز حقوق بشر در ایران و همچنین وزارت امور خارجه فرانسه در محکومیت حکم صادر شده علیه روح الله زم حمایت می‌کنیم. این حکم نقض فاحش حقوق بشر و تعهدات دولت ایران ذیل میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی سازمان ملل متحد است. ما از دولت ایران می خواهیم که این حکم اعدام بی رحمانه را هرچه سریع تر متوقف کند.