برو به محتوای اصلی

گستـرش آزادی‌‌های مـدنـــی در ایـــران

اپلیکیشن اندرویدی نهفت، راهی برای رمزگذاری پیام‌های شخصی کاربران

منتشر شده در وبسایت ایران اینترنشنال در تاریخ جمعه، ۱۹ شهریور، ۱۴۰۰

سازمان اتحاد برای ایران که یک نهاد حقوق‌بشری ایرانی است، نرم‌افزار جدیدی برای تلفن همراه تولید کرده که هدف آن حفظ حریم خصوصی کاربران در شبکه‌های ناامن است.

کاربران این اپلیکیشن می‌توانند پیام‌های خود را رمزنگاری کنند تا دسترسی به آن توسط دیگران ممکن نباشد. آنها بعد از رمزنگاری پیام‌خود می‌توانند این پیام را از طریق هر پیام‌رسانی که می‌خواهند ارسال کنند. پیام‌های رمزگذاری شده، حتی می‌تواند در یک شبکه ناامن، مثل شبکه اینترنت داخلی و یا از طریق یک پیام‌رسان ناامن ارسال شود.

این نرم‌افزار آفلاین است و برای شرایطی مثل زمان قطع اینترنت جهانی طراحی شده است. در چنین شرایطی افراد می‌توانند پیام‌های خود را رمز کنند و در همان شبکه‌های داخلی ارسال کنند بدون آنکه نگران خوانده شدن آن توسط فرد دیگری باشند. این نرم‌افزار فعلا برای گوشی‌های اندروید طراحی شده و برای دریافت آن می‌توانید به فروشگاه رسمی گوگل رجوع کنید.

«نهفت» در برنامه ایران کوباتور۲ و تحت نظارت سازمان «اتحاد برای ایران» تهیه شده است. این سازمان، یک نهاد حقوق‌بشری ایرانی است که مرکز آن در شهر برکلی، ایالت کالیفرنیا قرار دارد. اتحاد برای ایران، یکی از هدف‌های خود را ترغیب شهروندان به مشارکت از طریق فناوری می‌داند. در سال‌های گذشته، این چندمین اپلیکیشنی است که این سازمان با امید به تقویت جامعه مدنی در ایران تولید کرده است.

ادامه مطلب