برو به محتوای اصلی

گستـرش آزادی‌‌های مـدنـــی در ایـــران

اعتراض دانشجویان قزوینی علیه فاجعه اسیدپاشی

جمعی از دانشجویان دانشگاه بین‌المللی قزوین در اعتراض به اسیدپاشی در اصفهان و عدم شناسایی عاملان آن تجمعی اعتراضی برگزار کردند. آنطور که دانشجونیوز گزارش داده است این تجمع در روز دوشنبه ۲۱ آبان‌ماه برگزار شده است و دانشجویان با سر دادن شعارهایی مثل «اسیدپاشی جنایت، دانشجو حمایت» اعتراض خود را به این مسئله نشان دادند.

حدود یک ماه پیش منابع خبری گزارش از چند مورد اسیدپاشی زنجیره‌ای به دختران جوان در اصفهان دادند که همزمانی این مسئله با بررسی و تصویب طرح «حمایت از آمران به معروف ناهیان از منکر» در مجلس شورای اسلامی باعث شد انگشت اتهام به سمت نیروهای تندرویی رود که خواستار برخورد شدیدتر با زنان بد حجاب هستند.

در تجمع در دانشگاه بین المللی قزوین معترضین همچنین بیانیه ای را خواندند که در آن خواهان مجازات عاملان اسید پاشی شدند و تاکید کردند: «چگونه است که اسیدپاشان هنوز آزادانه می‌گردند، ولی فعالان اجتماعی و مدنی و خبرنگاران بازداشت می‌شوند؟ مگر نه اینگونه است که زندان جای خلافکاران است و کسانی که فساد جامعه را به نقد میکشند مستحق پاداش؟»

مقامات رسمی موضع‌گیری ضد و نقیضی در مورد دستگیری و شناسایی عوامل اسیدپاشی داشتند که بحث برانگیز ترین آنها انتشار عکس یک فرد کرواتی به عنوان عامل این جنایت بود که بعدتر مشخص شد آن عکس متعلق به یک استاد دانشگاه است و خبرگزاری مهر انتشار آن را یک اشتباه خواند.