برو به محتوای اصلی

گستـرش آزادی‌‌های مـدنـــی در ایـــران

ادامه واکنش به زندانی کردن غنچه قوامی و احتمال تشدید حکم او

 فدراسیون جهانی والیبال میزبانی ایران در مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان را لغو کرد. این تصمیم در پی بازداشت غنچه قوامی و صدور حکم حبس برای او گرفته شده است.

غنچه قوامی، شهروند ایرانی- بریتانیا است و پس از آنکه برای دیدن بازی‌ تیم ملی والیبال ایران قصد ورود به ورزشگاه را داشت، بازداشت شد و به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

مسئولین حکومتی در ایران پیشتر اعلام کرده بودند که ورود زنان به استادیوم والیبال ممنوع است. در سوی دیگر منابع حقوق بشری گزارش داده‌اند که غنچه قوامی در روز چهارشنبه از بند ۲ الف زندان اوین به بند عمومی زندان زنان در قرچک ورامین منتقل شده است. خبرها حاکی آن است که پرونده او به دادسرا بازگشته و احتمال دارد که دادگاه حکم جدیدی برای او صادر کند. این تصمیم مورد اعتراض علیزاده طباطبایی وکیل غنچه قوامی قرار گرفته است و او در مصاحبه با کمپین بین المللی حقوق بشر گفته است: «ختم رسیدگی به پرونده خانم قوامی اعلام شده بود و حکم نیز صادر شده بود. ما هیچ اطلاعی از اتهام جدید و دلایل آن نداریم.» اما محسنی اژه‌ای، سخنگویی قوه قضاییه در همین ارتباط در نشست هفتگی با خبرنگاران گفته است: من بارها گفته‌ام که بین ختم جلسه با ختم رسیدگی تفاوت وجود دارد و در پرونده ایشان نیز ختم رسیدگی اعلام نشده و حکم هم صادر نشده است. همچنین در تحولی دیگر فدراسیون والیبال ایتالیا تصویب کرده است که تیم‌های والیبال در مسابقات سوپر لیگ این کشور با “پلاکاردهای غنچه قوامی را آزاد کنید” وارد میدان مسابقات شوند. پیش از این هم چند تیم مطرح ایتالیایی پلاکاردهایی با همین مزمون در دست گرفته بودند.