برو به محتوای اصلی

گستـرش آزادی‌‌های مـدنـــی در ایـــران

اتحاد برای ایران خودداری حکومت از برگزاری انتخاباتی آزاد و منصفانه را محکوم می‌کند

رأی‌دهندگان در ایران روز جمعه٬ برای انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان٬ مجمع روحانیونی که رهبر ایران را انتخاب می‌کنند٬  پای صندوق‌های رأی خواهند رفت. این انتخابات در حالی برگزار می‌شود که جریان سیاسی‌ حاکم در ایران گزینه‌های انتخاب رأی‌دهندگان را به شدت محدود کرده و کاندیداها عمدتاً از طیف‌های مختلف محافظه کاران هستند.

به گفته فیروزه محمودی٬ مدیر اتحاد برای ایران: «ایران تعهدات بین‌المللی‌اش مبنی بر برگزاری انتخاباتی آزاد و منصفانه را زیر پا می‌گذارد. تلاش نظام‌مند تندروهای حاکم برای غیررقابتی کردن انتخابات٬ منجر به منع هزاران کاندیدا از شرکت در انتخابات شده‌است.»

شورای نگهبان٬ مجمعی از محافظه‌کاران که بررسی صلاحیت کاندیداها را به عهده دارد٬ بسیاری از کاندیداها از طیف‌های مختلف سیاسی را “فاقد صلاحیت” برای نامزدی در انتخابات دانسته‌است. کاندیداهایی که به اندازه کافی به رهبر ایران وفادار نیستند (یعنی کاندیداهای اصلاح طلب و میانه‌رو) گروهی هستند که بیشترین ضربه را از سوی این شورا خورده‌اند.

محمودی در ادامه عنوان کرد: «مردم ایران حق دارند نمایندگانی که منافع آنها را نمایندگی می‌کنند، انتخاب کنند. اما رژیم حاکم تنها می‌خواهد از مشارکت عمومی در انتخابات اعتبار کسب کند تا بتواند خود را در ظاهر حکومتی مشروع نشان دهد.»

رهبر ایران در حالیکه از قدرت مطلق شورای نگهبان در رد صلاحیت کاندیداها دفاع می‌کند همه رأی‌دهندگان را تشویق کرده در انتخابات شرکت کنند.

محمودی افزود: «مردم ایران غالبا برای دستیابی صلح آمیز به تغییرات مورد نظرشان به صندوق‌های رأی روی آورده‌اند. حتی با این وجود که انتخاب‌های آنها در هر انتخابات محدودتر شده‌است. وجود پروسه‌های دموکراتیک حق همه شهروندان ایران است و حکومت ایران مسئولیت محافظت از این حق را بر عهده دارد٬ اما متأسفانه به جای این کار به شکلی نظام‌مند گام‌هایی در جهت زیر پا گذاشتن این مسئولیت‌ برمی‌دارد.»